Jak vybrat obklady do koupelny?

Koupelna je pro nás místem odpočinku a nabírání nových sil. V některých domácnostech může vydržet interiérový dekor těchto prostorů více než 40 let. Správný styl a materiál je proto pro novou koupelnu stěžejní. Vaše oko má cit pro detail, my vám poradíme, jak se v koupelnových obkladech zorientovat.

Kde se můžete ve výběru obkladů do koupelny inspirovat?

Pořádně se rozhlédněte kdykoliv, kdy se ocitnete v cizí koupelně. Na dovolené, u přátel i v restauracích často naleznete podobné styly, ale v místě, kde myslí na propracovanost interiéru, myslí i na design koupelen (či toalet).

Skvělé jsou také zahraniční zdroje. Zkuste zadat do vyhledávače slova jako “obklady do koupelny Amerika/ Evropa/Asie. Z dalších zdrojů pro inspiraci doporučujeme:

 • Katalogy obkladů do koupelen od různých výrobců – či od nás.
 • (Online) Home decor magazíny
 • Koupelnová studia – ta mívají všechny dobré zdroje pohromadě + si můžete materiál vlastnoručně osahat
 • Instagram, Pinterest, Facebook – sociální sítě obsahují statisíce inspirativních fotek koupelen, obkladů a vybavení
 • Zajděte si na veletrh, zde budete všechny trendy pohromadě a budete si moct popovídat se špičkovými odborníky přes koupelnové obklady (v SOFI design navštěvujeme veletrhy pravidelně právě z tohoto důvodu)

Na těchto místech si můžete nalézt inspiraci k tomu, jaké koupelnové obklady zvolit. Tu pak použijete při výběru takových obkladaček, které vám budou vyhovovat i ve vlastnostech.

 

Kde se můžete ve výběru obkladů do koupelny inspirovat?

Sami jste asi někdy slyšeli, kolik úrazů se v koupelně stává. Prostory se často zašpiní, protože zde ze sebe špínu smýváme, ale nebývá vždy čas po sobě uklidit. Neopatrností pak můžeme obklady poškodit a zkazit tak celkový dobrý dojem z koupelny. Vypadá to, jako by byl výběr obkladaček spíš za trest, ale není tomu tak, jen musíte zvolit takový typ, který všem těmto nepříjemnostem předem zabrání.

Omyvatelnost a odolnost obkladaček před opotřebením

Naším nejprodávanějším materiálem je slinutá dlažba (gres porcellanato), která se používá na podlahy i k obkladu stěn. Má výborné vlastnosti jako je snadná údržba, vysoká tvrdost, nízká nasákavost, mrazuvzdornost apod. Výrobci v této kategorii nabízejí nepřeberné množství designů, barev a velikostí.

Slinuté dlažby jsou vyrobeny z těženého přírodního materiálu (jíly, hlíny, kaolin, živec) rozemletého na prášek, slisovaného za vysokého tlaku a vypáleného za teplot nad 1 100 °C. Materiál se dokonale spojí, takže výsledná hmota nemá téměř žádné póry, má velmi nízkou nasákavost (vždy pod 3 %, někdy i pod 0,1 %) a odolá extrémnímu zatížení.

Glazurované dlaždice jsou zpravidla jednodušší na omývání a vydrží větší nápor vnějších vlivů. Dodávají se ale v lesklém či matném provedení, nedosáhnete s nimi proto tak přírodního vzhledu, jako například s upraveným minerálem či dřevem.

Odolnost obkladů do koupelny se odvíjí od tzv. “třídy otěru” ve škále 1-5, kde je 1 vhodná jen pro mírné namáhání, hodí se proto jako stěnový obklad. Pět se používá ve frekventovaných prostorech (restaurace, obchody) a využívá se hlavně na podlahy. Obecně doporučujeme třídu 2-3.
Podle využití na různé povrchy (stěna, strop) existuje stejná škála na tzv “Třídě odolnosti”.

V souvislosti s omyvatelností je vhodné přemýšlet nad zvoleným materiálem, u kterého si zjistíte třídu otěru a odolnosti. V koupelnovém studiu vám rádi poradíme, jaké kombinace jsou při tomto výběru vhodné do určitých prostor.

Protiskluzové obklady

Základem pocitu klidu v koupelně je i bezpečnost. Ideální je, pokud se nad tímto faktorem nemusíte zamýšlet. K tomu slouží protiskluzové koupelnové obklady, které se dělají v pěti variantách podle úhlu sklonu podlahy a přilnavosti. Škála se pohybuje pod označením R 9 – R13 a pro bezpečnou koupelnu většinou stačí R 9.

Výjimkou jsou místa, kde je například více stojaté vody (sprchový kout, který je udělán z dlažby). Zde je vhodné zvolit obkladačky s vyšším stupněm protiskluzové ochrany.

Styl a materiál obkladů do koupelen

Chcete koupelnu, která vás potěší vždy, když do ní vejdete? Vyberte si styl, který se shoduje s vaším vkusem a zároveň dodržuje postupy správného interiérového designu. Některé obkladačky mohou totiž prostor koupelny opticky zmenšovat a ztmavovat. V koupelnovém studiu vám rádi pomůžeme spojit vaši vizi a naše praktické zkušenosti. Jak tedy obklady do koupelny vybrat? Zaměříme se na následující faktory.

TIP: Hlídejte si, zdali kupujete dlažbu z jedné série. V rozdílných sériích může mít kvůli vypalování i stejná dlažba jiný odstín.

Jaký materiál obkladaček zvolit?

Materiálů je nespočet a každý má jiné vlastnosti, které ve výsledku ovlivní podobu vaší koupelny. Dlažba či desky mohou opticky zvětšovat a zmenšovat, zesvětlit i ztmavit a také ovlivňují váš pocit, je-li koupelna spíše “studená” nebo “teplá či vřelá”. Koupelnové obklady se dále dělí na matné a lesklé. V koupelnovém studiu si můžete většinu obkladaček osahat, my vám poradíme, co z těchto možností vybrat:

Klasické obklady:

 • Keramické kachličky – keramika má často vysokou otěruvzdornost a voděodolnost a snadno se omývají.
 • Skleněné obklady – Sklo je odjakživa symbol elegance, je proto vhodné do koupelny, která má oplývat luxusem. Nevýhodou bývá vysoká cena.
 • Plastové obkladačky – plast není v dnešní době dvakrát ekologická volba, nicméně disponuje velmi vysokou životností za slušnou cenu.
 • Betonové kachličky – beton je studený a industriální materiál, pokud ho ale využijete se střídmostí, může vypadat skvěle. Nabízíme celou řadu imitace betonu  v keramice.

Přírodní koupelnové obklady:

 • Korek – Korek je hojně využívaná volba pro obklady do koupelny kvůli svému přírodnímu, dřevěnému vzhledu. Dříve se využíval častěji, dnes lze najít designové obklady, které vypadají jako opravdová kůra dřeva.
 • Dřevo – Designové dřevěné obklady do koupelny jsou ztělesněním přírody, pohody a elegance. A jsou naše oblíbené.
 • Přírodní kámen – Mramor, žula, břidlice (a mnoho dalších) do sebe spojuje přírodu, pravý luxus a většinou také vysokou cenu. Opracování kamene je složitější a jeho údržba také.

TIP: Obkladových materiálů kupte vždy více, často se stává, že se poškodí při výstavbě. Doporučujeme rezervu 10-15 %.

Velikost a formát koupelnových kachliček

Nejmenší formát, který máte na výběr, je mozaika. Ta se dnes dělá primárně skrz vzor na dlaždici. Pokud byste plánovali opravdový luxus, je možné zvolit ručně osazovanou koupelnu. Řemeslná práce zde ale bude hrát velkou roli ve výsledné ceně.

Od klasického formátu dlažby se dnes již upouští. Takové kachličky bývají méně praktické jak na výrobu, tak na pokládku. Přirozeně se mezi nimi vytváří více spár, které jsou náročnější na údržbu, na druhou stranu se například u rustikálních koupelen využívají jako viditelný retro prvek, který dodává koupelně své kouzlo.

Velkoformátová dlažba

Nejpraktičtější formát koupelnových obkladů je v dnešní době velkoformátová dlažba. Ta může být náročná na pokládání, protože vyžaduje větší zručnost v manipulaci, rovnější povrch a kvalitnější lepidlo. I přesto má skvělé využití a těší se stále větší popularitě.

Velkoformátová dlažba se umísťuje častěji do větších prostorů, i v malé koupelně ale najde své místo. Díky větším rozměrům má obkládka méně spár, takže je jednodušší na omývání. Kachličky na sebe svou velikostí a ostrou hranou plynule navazují, vytváří tak nádherně a profesionálně vypadající osazení a celkově čistý vzhled.

Zapadají obklady do celkového konceptu koupelny?

Nyní máte veškeré potřebné informace, jak vybrat obklady do koupelny. Poslední věc, na kterou si dát pozor? Když vymýšlíte styl a vybíráte jednotlivé komponenty, berte v potaz celkový koncept, tedy velikost koupelny, světlo, dispozice nábytku a spotřebičů a interiérový dekor.

Napište nám a naše designérky vám poradí, jak vše správně zkombinovat, abyste měli každý den krásný pocit z příjemného prostředí vaší koupelny.

Stylová řešení pro Vaši koupelnu

Koupelny jsou místem relaxace a odpočinku. Prostorem, jehož řešením se zabýváme párkrát za život. Stojí za to jejich vybavení věnovat pozornost a láskyplnou péči.
Využijte naši nabídku vizualizace koupelny od našeho specialisty. Stačí odeslat nezávaznou poptávku.

Kontaktovat